O bibliotece
Biblioteka w Tarnogrodzie powstała w 1948 roku na mocy „Dekretu o bibliotekach i opiece nad zbiorami bibliotecznymi” i była pierwszą instytucją kulturalną w Tarnogrodzie powołaną po drugiej wojnie światowej.
Placówkę prowadził Karol Rosochacz, powszechnie zwany „panem magistrem”. Można go było spotkać w bibliotece od rana do późnego wieczora, ale tylko nieliczni wiedzieli, że przynosi własne książki, przekraczające liczbowo wielokrotnie te, które znajdowały się w bibliotece. Głównie były to pozycje objęte zakazem obiegu.
Po odejściu na emeryturę Karola Rosochacza w 1971 roku, na krótko kierownikiem została Leokadia Piętak.
Następnie swoją pracę rozpoczyna Joanna Puchacz - mgr. Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej. Odznaczona przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Złotym Krzyżem Zasługi i wielokrotnie nagradzana przez Wojewodę Lubelskiego. Trzykrotnie nominowana do nagrody im. Anny Platto, jako najlepsza bibliotekarka województwa lubelskiego. Otrzymała odznakę „Przyjaciel szkoły” oraz „Order Uśmiechu”.
Lata siedemdziesiąte to szybki rozwój biblioteki, powstają nowe filie i punkty biblioteczne. Jest to placówka zajmująca jedno z pierwszych miejsc w województwie zamojskim pod względem ilości czytelników, wypożyczeń oraz działalności na rzecz środowiska.
Obecnie biblioteka mieści się w wyremontowanym budynku siedemnastowiecznej synagogi, z nowoczesnym wyposażeniem oraz przystosowaniem dla różnych grup wiekowych w tym dla osób z niepełnosprawnościami.
Oprócz działalności statutowej tj. gromadzenia, opracowywania i udostępniania zbiorów, zajmuje się utrwalaniem historii naszej miejscowości poprzez podejmowanie wielu działań skierowanych do różnych grup wiekowych i społecznych, mających na celu zachowanie dziedzictwa kulturowego naszych przodków a przez to również promocję naszego regionu.
Od bardzo wielu lat gromadzone są stare dokumenty, fotografie, przedmioty użytku codziennego, narzędzia, stroje, pieniądze czyli wszystko to, co ma jakikolwiek związek z naszym regionem.
W Bibliotece realizowane są projekty, konkursy, wystawy, spotkania autorskie, które dotyczą małej ojczyzny i jej historii. Do takich należy zaliczyć:
- „Jak to dawniej w Tarnogrodzie ze lnem bywało”
- „Pielęgnując przeszłość, tworzymy przyszłość”
- „Tarnogród w dawnej fotografii”
- „Regularny żołnierz polski w walce o niepodległość Lubelszczyzny”
- „Katyń – prawda i pamięć”
- „Mała Książka -Wielki Człowiek”
- „Zabawy z językiem polskim”
- „Program Rozwoju Bibliotek
- „Biblioteka dla najmłodszych”
- „Para buch! Książka w ruch!”
- „Kraszewski. Komputery dla bibliotek”
- „Tablety w Twojej bibliotece”
- „Wypożyczalnia odtwarzaczy cyfrowej książki mówionej dla osób niewidomych i słabo widzących”
- „EKO Paka- zamykamy obieg surowców”
- „Link do przyszłości. Młodzi. Internet. Kariera”
- „O finansach w bibliotece”
- „Cały Tarnogród czyta dzieciom”
- „Czytelmania”
- „Fun English w bibliotece”
- „Podróż do świata dinozaurów oczami dziecka”
- „Lecą bociany”
- „Nasze rodowody”
- „Nagrobki starego i nowego cmentarza”
- „Dzieci Zamojszczyzny – Naznaczeni”
- „Multimedialne Centrum Historii Tarnogrodu”
- „Narodowe Czytanie”
- „Dyskusyjny Klub Książki”.
Biblioteka wydała publikacje:
- „Słownik potocznej mowy tarnogrodzkiej”
- „Spacerkiem po tarnogrodzkich cmentarzach”
- ”Drogowskazy wiary. Kapliczki i krzyże przydrożne ziemi tarnogrodzkiej”
- „Pamięci Wysiedlonych 1943”.
Biblioteka otrzymała tytuł „Wzorowa biblioteka 2008”, „Wicemistrz Promocji Czytelnictwa 2013”, certyfikat „Biblioteka z pasją”. Wyróżnienie specjalne Aktywności Lokalnej CAL za pasję i zaangażowanie „Biblioteka- Miejsce aktywne”.
Jedną z ważniejszych atrakcji biblioteki jest jedyne w Europie Tarnogrodzkie Muzeum Nożyczek.
W 2021 r. zakończyła się Modernizacja Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tarnogrodzie wraz z zakupem wyposażenia zrealizowano w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa Priorytet 2 Infrastruktura Bibliotek 2016-2020. Dofinansowano ze środków budżetu państwa 1 944 000 zł.
Całkowity koszt remontu ok. 6 000 000 zł.