2023-12-05

„Z muzyką wśród książek i obrazów” to projekt realizowany przez Bibliotekę Miejską w Tarnogrodzie w ramach Programu Rządowego Partnerstwo dla książki ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących                 z Funduszu Promocji Kultury. Projekt trwał  od 4 kwietnia.2023 r. do  4 grudnia 2023 r. W ramach realizacji zadania biblioteka zorganizowała wydarzenia mające na celu uświadomienie dzieciom, młodzieży i dorosłym znaczącej roli książki wśród innych dziedzin sztuki, promowanie czytelnictwa   w oparciu  o współczesne technologie i media, pokazywanie jak muzyka i malarstwo czerpią inspiracje z literatury.

• Spotkanie autorskie dla dzieci z Marcinem Koziołem autorem lektury szkolnej  „Skrzynia Władcy Piorunów” i jej dwóch kontynuacji. Marcin Kozioł prowadzi rezerwat starych komputerów.. Zapalony podróżnik, przez wiele lat dyrektor mediów elektronicznych National Geographic Polska. Zwiedził ponad 60 krajów. Książkowym odbiciem pasji podróżniczej jest nagradzana seria  o Wombacie Maksymilianie (Nagroda Magellana dla najlepszej książka podróżniczej dla dzieci roku). Kiedy Marcin Kozioł miał 16 lat zdobył magiczne stypendium i wyjechał do Szkocji, by uczyć się w Gordonstoun. Jak się okazało, trafił do miejsca, które było pierwowzorem Hogwartu, szkoły Harrego Pottera.

Spotkanie odbyło się 16 czerwca 2023 r.

• „Świat książki kontra świat wirtualny” Międzypokoleniowa debat oxfordzka odbyła się 19 czerwca 2023 r.
  • „Andersen zilustrowany” - wystawa ilustracji utworów Hansa Christiana Andersena, którą można było oglądać w bibliotece od 1 lipca 2023 r.  do 31 sierpnia 2023 r.
  • Spotkanie autorskie dla dorosłych z Maxem Czornyjemz wykształcenia prawnikiem a z zamiłowania pisarzem. Praktykował prawo  w Polsce i we Włoszech. Autor bestsellerowych kryminałów, thrillerów psychologicznych, powieści obyczajowych opartych na faktach oraz książek dla dzieci. Jego twórczość cechuje groza i tajemniczość.
  • „Z muzyką wśród książek i obrazów” -koncert oraz wernisaż  , w którym wystąpili Łukasz Jemioła i Maja Bielak, oraz wernisaż prac Małgorzaty Figiel  i Magdaleny Futomy.

Łukasz Jemioła – wokalista,  songster, specjalizuje się w piosenkach retro oraz nurcie americana, jako gitarzysta swobodnie korzysta z techniki fingerpicking. Wielokrotnie koncertował z Włodkiem Pawlikiem (laureatem Nagrody Grammy) oraz współtworzył projekty: „Wieczorem” z muzyką do poezji Józefa Czechowicza czy „Mów spokojniej” – z poezją Adama Zagajewskiego. Łukasz Jemioła Koncertował również z: Marylą Rodowicz, Januszem Radkiem, Arturem Andrusem, Margaret, Piotrem Bałtroczykiem, Piotrem Fronczewskim, Maciejem Zakościelnym, zespołem Anawa Marka Grechuty. Na swoim koncie ma liczne realizacje telewizyjne dla TVN, POLSAT, TVP takie jak: Sopot Top Hits  Festiwal, X-Factor, Mrągowo i inne. Jest również laureatem nagrody Teatru Polskiego Radia w kategorii: muzyka.

Maja Bielak – pochodzi z Łukowej, ma 13 lat i sporo sukcesów na swoim koncie. Jednym z ważniejszych był udział w The Voice Kids. Maja wyśpiewała Srebrnego Słowika na Festiwalu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej. Otrzymała nominację na Międzynarodowe Spotkania Mistrzów Muzyki. Jest finalistką Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Jopka, Festiwalu Kultury Ludowej JAWOR orz Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki „Wygraj sukces”. W 2022 r.  ukazał się teledysk Mai zrealizowany przez Polskie Radio Lublin, gdzie zaśpiewała ludową pieśń z okolic Biłgoraja. Uwielbia konie, a śpiewanie sprawia jej ogromną radość.

Małgorzata Figiel – urodziła się w Tarnogrodzie i tutaj mieszka wraz z mężem  i dziećmi: Tosią i Leonem. Jest absolwentką Wydziału Artystycznego UMCS   w Lublinie, kierunek: Wychowanie Artystyczne w Zakresie Sztuk Plastycznych . Obecnie pracuje w Szkole Podstawowej w Woli Różanieckiej. Każdą wolną chwilę spędza z pędzlem w ręku. Jak sama mówi: malowanie obrazu pochłania ją jak dobra książka z ta różnicą, że to ona decyduje jakie zakończenie na jej dzieło.

Magdalena Futoma – absolwentka Edukacji Artystycznej Uniwersytetu Rzeszowskiego. Z zawodu nauczycielka a jej pasją jest malowanie. Swoje prace tworzy techniką akwarela. Inspiruje się naturą, szczególnie pokochała Roztocze. Najbardziej lubi malować pejzaże, kwiaty, drzewa, krzewy o różnych porach roku. Obecnie pracuje w Szkole Podstawowej w Woli Różanieckiej.

Koncert oraz  wernisaż odbył się 28 listopada 2023 r.

• „Koziołek Matołek na Roztoczu” -  konkurs „Piszemy X Księgę Przygód Koziołka Matołka – Koziołek    Matołek na Roztoczu”. Celem konkursu  było stworzenie dzieciom i młodzieży możliwości do pogłębiania wiedzy na temat Roztocza, możliwości zaprezentowania własnej interpretacji przygód Koziołka Matołka na Roztoczu poprzez pracę plastyczno–literacką, popularyzacja literatury polskiej, promowanie czytelnictwa, wzmocnienie kulturotwórczej roli biblioteki, wzbogacenie rozwoju kulturalnego i intelektualnego, dostępność do książki we wszystkich jej formach, zachęcenie użytkowników do świadomego korzystania  z zasobów biblioteki, uwrażliwienie dzieci i młodzieży na literaturę oraz sztukę, rozwijanie zamiłowania do języka ojczystego, kształcenie poprawnej polszczyzny, wzbogacanie słownictwa i mowy czynnej, doskonalenie umiejętności literackich, poznanie alternatywnych sposobów uczenia się i rozwijania pasji, integracja pokoleniowa uczestników zadania.

PRACA MAGDALENY LARWY ZDOBYŁA NAJWIĘCEJ LAJKÓW NA FACEBOOKU I TYM SAMYM

MAGDA OTRZYMAŁA TYTUŁ

„ROZTOCZAŃSKI MATEJKO”

• Podsumowanie projektu "Z muzyką wśród książek i obrazów"